» » رشد ۷۳ درصدی فضای سبز تهران در ۱۰ سال
اطلاعات مطلب
  • بازديدها: 649
  • نويسنده: site-admin
  • تاريخ: 28-09-1394, 08:15
28-09-1394, 08:15

رشد ۷۳ درصدی فضای سبز تهران در ۱۰ سال

دسته بندی: اخبار

نمی‌توان گفت که دیگر از تهران شهر چنارهای قدیمی تنها نامی باقی مانده است. این روزها درختان چنار از مهم ترین نمادهای فضای سبز این شهر در روزگار قدیمی در جای‌جای شهر قد برافراشته اند.

 

. اگر روزگاری نگران خشك شدن درخت‌های چنار خیابان ولیعصر (عج) بودیم، این روزها با واكاری بیش از 5 هزار درخت چنار در این خیابان، ولیعصر همچنان زیبا و دلپذیر است.

 

در طول سال‌های گذشته توسعه فضای سبز شهری یكی از مهم‌ترین اولویت‌های مدیریت شهری تهران بود. معاون خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به تعداد 2هزار و 130 بوستان محله‌ای، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در پایتخت گفت: توسعه فضای سبز تهران در طول 10سال گذشته رشدی 73 درصدی داشته است.

 


مهندس مجتبی عبداللهی با اشاره به اینكه تا سال84 تعداد بوستان‌های محله‌ای، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تهران در حدود 1230 بود، افزود: در طول 10سال گذشته توسعه فضای سبز تهران با رشد قابل‌توجهی ادامه یافته و هم‌اكنون پایتخت بیش از 2130بوستان محله‌ای، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دارد. به گفته مهندس عبداللهی توسعه فضای سبز برون‌شهری نیز همزمان مورد توجه مدیریت شهری قرار گرفت. در سال1384 كمیسیون زیربنایی هیأت دولت طرحی را به تصویب رساند كه در آن مقرر شد پایتخت دارای 50 هزار هكتار كمربند سبز شود؛ طرحی كه از سال 65 مطرح شده بود و عملیات اجرایی آن نیز از سال 69 در اطراف تهران به اجرا گذاشته شد.


وی در ادامه افزود: اگرچه در طول 15سال اجرای این طرح تا سال84 تنها 20هزار هكتار به اجرا درآمد، اما از سال84 این روند رشد بیشتری یافت. تاكنون و در عرض تقریبا 9سال این طرح پیشرفتی بیش از 74درصدی داشته است. تاكنون حدود 38هزار هكتار جنگل‌كاری در قالب كمربند سبز به اجرا درآمده است. در واقع در طول 9 سال گذشته به‌اندازه 15سال آغازین اجرای این طرح درختكاری در اطراف تهران انجام شده است.

·         توسعه فضای بوستانی در پایتخت

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران با اعلام اینكه در حال حاضر سرانه فضای سبز شهروندان تهرانی پانزده و شش دهم 15/6 مترمربع است افزود: در تلاش هستیم تا پایان برنامه 5ساله دوم شهرداری تهران تا پایان سال 97 سرانه فضای سبز شهر تهران را به حدود 18متر افزایش دهیم. مهندس علی‌محمد مختاری به پراكنش فضای سبز شهر تهران اشاره كرد و گفت: 6 منطقه میانی شهر تهران كمترین سرانه فضای سبز ‌ را دارند كه در تلاش هستیم با تملك و تجمیع بافت فرسوده سرانه‌های فضای سبز در این مناطق را توسعه داده و به استاندارد برسانیم.

وی با اعلام اینكه ظرفیت توسعه فضای سبز در مناطق مركزی و جنوبی محدود است، اظهار داشت: طی 2دهه اخیر سطوح گسترده‌ای به‌ویژه مناطق جنوبی به عرصه‌های بوستان‌ها و فضای سبز تبدیل شده كه از آن جمله می‌توان به بوستان بزرگ ولایت، بوستان بزرگ آزادگان و ده‌ها بوستان بزرگ دیگر اشاره كرد.

مختاری در ادامه تصریح كرد: سرانه فضای سبز درون شهری با توجه به مساحت بوستان‌های درون‌شهری در ابعاد محله‌ای‌، ناحیه‌ای‌، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، بوستان‌های جنگلی داخل محدوده، رفیوژها، میدان‌ها، لچكی‌ها، حواشی بزرگراه‌ها و درختان معابر محاسبه می‌شود، كه با احتساب جمعیت فعلی پایتخت، سرانه فضای سبز داخل محدوده شهری تا پایان سال1393 برای هر نفر پانزده و شش دهم 15/6مترمربع است.

در حال حاضر منطقه4 شهرداری تهران با داشتن سرانه بیست و چهار و نیم 24/5 متر فضای سبز برخوردارترین منطقه تهران به‌لحاظ فضای سبز شهری است و منطقه10 شهرداری تهران نیز با داشتن دو و چهار دهم 2/4 مترمربع كمترین سرانه فضای سبز شهری را در تهران داراست. همچنین بیشترین بوستان‌های شهر تهران در منطقه4 شهرداری‌ جای گرفته است كه رقمی در حدود 247بوستان است. كمترین بوستان‌های تهران نیز در منطقه 9 جای‌گرفته است. تعداد بوستان‌های منطقه 9 شهر تهران در حدود 25 بوستان است.

 

شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنيتی: *

تماس با ما :

آدرس : تهران -سه راه تهرانپارس - کوچه بی نام - کوچه سعیدی چهارم پلاک 11 طبقه همکف
تلفن ثابت : 77702445-021
همراه : 09121223945
ایمیل : info@sabzaramohit.ir

گوگل مپ :