» » پارک‌های دوستدار کودک تهران بیشتر می‌شوند
اطلاعات مطلب
  • بازديدها: 771
  • نويسنده: site-admin
  • تاريخ: 28-09-1394, 08:18
28-09-1394, 08:18

پارک‌های دوستدار کودک تهران بیشتر می‌شوند

دسته بندی: اخبار

توجه به محیط‌های بازی کودکان و ایجاد فضاهای مناسب برای فعالیت‌های جسمی حرکتی و ذهنی آنها یکی از پررنگ‌ترین بخش‌های مصوبه شهر دوستدار کودک است، هم فضاهای عمومی شهری که توسعه و ایجاد آنها توسط مدیریت شهری مورد تأکید قرار گرفته و هم تأکید بر سازندگان مجتمع‌های مسکونی و انبوه سازان برای ایجاد فضای بازی کودکان در محل مجتمع.

 

بوستان های کودک

 

احداث پارك‌هاي دوستدار كودك يكي از بخش‌هاي اين مصوبه است كه در كنار احداث شهرك‌هاي مينياتوري، مزرعه كودك، موزه اسباب بازي، توسعه خانه‌هاي اسباب بازي و... قرار است در تهران مورد توجه قرار بگيرد. نخستين پارك‌دوستدار كودك پايتخت چندي پيش در منطقه 18تهران افتتاح و با استقبال بسيار اهالي محله خليج‌فارس و مسئولان شهري روبه‌رو شد.

   فضايي براي تخليه انرژي و ماجراجويي

تقريبا تمامي بوستان‌هاي تهران به وسايل بازي كودكان و نوجوانان مجهزند اما آنچه آنها را دوستدار كودك مي‌كند وجود محرك‌ها و انگيزه‌هاي لازم و منطبق با هر مرحله از رشد كودك است و با درنظرگرفتن ويژگي‌هاي آنها طراحي شده و تلاش مي‌كند كنجكاوي و خلاقيت آنها را برانگيخته كند. فضاهاي طبيعي برخوردار از درخت، آب و موجود زنده، فضاهاي گسترده‌اي كه بچه‌ها بتوانند به اندازه دلخواه در آن بدوند و انرژي تخليه كنند. فضاهايي براي ماجرا جويي و فضاهاي مخفي نظير مازها ازجمله فضاهاي اصلي اين پارك‌ها هستند. به غيراز مناسب‌سازي زمين پارك با فوم‌هاي مخصوص، زمين‌هاي شني نيز در اين بوستان‌ها تعبيه مي‌شود تا لذت فعاليت‌هاي حركتي كودكان را به اوج برساند. المان‌هاي آموزشي‌، نصب تنديس‌هاي مورد علاقه كودكان، باغچه آموزش كودك و نصب تجهيزاتي براي تقويت حواس، ازجمله مواردي است كه براي ارتقاي كيفيت اين پارك‌ها درنظر گرفته مي‌شود.

بوســـــتان دوستدار كـــــودك منطقه18به‌عنوان نخستين نمونه تقريبا تمامي اين ويژگي‌ها را دارد و قرار است در آينده نزديك دربرخي مناطق نيز نمونه‌هاي ديگري از آن احداث شود. به گفته مديرعامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز شهر تهران مناطق جنوبي براي احداث اين پارك‌ها درنظر گرفته شده است. علي محمد مختاري به همشهري مي‌گويد:‌ «پارك دوستدار كودك هم‌اكنون براي مناطق 15و 20توسط متخصصان و مشاوران اين حوزه در دست طراحي است كه بعد از اتمام آن، وارد فاز اجرايي خواهد شد.»

   افزايش سرعت دراجراي دستورالعمل

مصوبه شهر دوستدار كودك در سال88به تصويب شورا رسيد، كمتر از 2‌ماه پيش نيز دستورالعمل اجرايي‌ مصوبه در صحن شورا بررسي و تصويب شد. به گفته ابوالفضل رفيع، مديركل آموزش‌هاي شهروندي شهرداري، اقدامات مختلفي طي اين چند سال اجرا شد اما با تصويب دستورالعمل اجرايي، سرعت اجرا افزايش خواهد يافت و نگاه همه مسئولان نسبت به موضوع و حساسيت‌هاي لازم در مورد كودكان افزايش مي‌يابد. وي به همشهري مي‌گويد: «هم‌اكنون كارگروه‌هاي بخش‌هاي مختلف تشكيل خواهد شد تا فعاليت‌هاي تعيين شده در همه بخش‌ها به خوبي پيش رود.»

در اين دستورالعمل تمامي اقدامات در قالب برنامه‌هاي كوتاه، ميان و بلندمدت تعريف شده و پيشرفت آنها نيز رصد خواهد شد. توسعه خانه‌هاي اسباب بازي با اولويت محله‌هاي محروم و هدفمند كردن آنها، ايجاد موزه بازي و اسباب بازي‌هاي قديمي، ايجاد مزرعه كودك و باغچه آموزشي كودكان در حريم تهران، اختصاص بخشي از فعاليت فرهنگسراها به برنامه‌هاي كودكان، ايجاد شهرك مينياتوري براساس ضوابط ميراث فرهنگي و با موضوع ماكت‌سازي‌ نمادهاي تاريخي فرهنگي ايراني اسلامي ازجمله مصوباتي است كه به فعاليت‌هاي حركتي، آموزشي و سرگرمي كودكان تأكيد دارد و بخشي از آنها نيز تاكنون اجرايي شده است. شوراي شهر همچنين به تازگي تصويب كرد كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان و صدا و سيما هم به كميته تحقق شهر دوستدار كودك بپيوندند.

شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنيتی: *

تماس با ما :

آدرس : تهران -سه راه تهرانپارس - کوچه بی نام - کوچه سعیدی چهارم پلاک 11 طبقه همکف
تلفن ثابت : 77702445-021
همراه : 09121223945
ایمیل : info@sabzaramohit.ir

گوگل مپ :